I can fly....sometimes

Jsem bezdomovec...

10. února 2008 v 18:35 |  "bad life"
Někteří dřív byli boháči a teď dobrovolně bydlí na ulici...BEZDOMOVCI...
1)Nejprve se podívejte a na videjko o jednom postarším pánovi...
moje pozn.k videjku:Vypadá trochu jako flegmatik, snad se mu i tenhle život trochu líbí...možná že něco říká, ale cítí to stejně?
2)Druhé videjko je tentokrát o poměrně mladý holce, ale špatné rodiný základ jí dostal, tam kde teď je...na ulici. Děcák, pasťák, diagnosťák. Cesta životem do jednadvaceti let, i když má rodiče...
moje pozn. : K tomuhle videjku jsem našla následující komentáře:
->Nikdo jí nenutí, aby žila jak žije: Myslíte si, že jí ten chlast někdo leje do krku? Jí to vyhovuje, kdyby ne. Tak s tím něco dělá. Zažila si ošklivé dětství, to ano a v tomto je mi jí líto, ale je to spravedlivé vůči těm, co na tom byli stejně a teď třeba živí rodinu? V dnešním světě je mnoho možností.
->jí tenhle život vyhovuje, záleží jak dlouho
je na ní jak si to zařídí
ale..!! "chtela bych mít chlapa, ale premejslej vsichni perem. prijdou do crossu a vykalej se........
neborou nic vazne, protoze maj svuj byt, praci, rodinu" jestli to vidi jenom takhle, svuj svet v crossu.........
tak to mozna i je ceho litovat
nadruhou stranu to asi nechce videt jinak
->Takových feten je plno, nic zvláštního, svůj život si mohla zařídit sama, její problém
->A za to všechno můžou rodiče...pač kdyby se o ní matka a táta starali tak žádný průsery nedělá, aspon si to myslím...neměla žádnou výchovu, ale aspon že není jak ty tipický lidi na ulici co jen žebraj a nepracujou
moje pozn. : Dejte dětem z děcáku měsíční výplatu a uvidíte, že víc než půlka dopadne úplně stejně. Oni nemají žádný základy. Půjdou a peníze rozhází za prvních pár dnů. Nedojde jim, že by z nich měli vyžít celý měsíc. Zuzce připisuju velké plus,že aspoň pracuje. Dostat se z toho kde je bude velice tažké, ale když vytrvá- snad se podaří.

------------------------------------------------------------------

A teď pár zajímavých článků ze stránky: www.bezdomovci.estranky.cz

Proč nesmrdíš? Ptají se lidé ženy bez domova

Na otázku, kde momentálně bydlí, odpovídá lakonicky, že nikde. Občas přespí u kamarádky, někdy ji u sebe nechá její osmnáctiletý syn, který se ovšem dělí o garsonku s přítelkyní, jejím šestiletým dítětem a dalším slepým chlapcem. Další, častější varianty jsou tramvaj nebo spánek venku na sídlišti ve spacáku. Nejhorší na životě na ulici je, že se člověk nemůže pořádně vyspat a jste potom celý den na nohou. "Chtěla bych touto cestou oslovit někoho, kdo by věděl o nějaké chatě na zimu nebo pronájmu za 4500 až 5000 korun v Praze nebo kousek od Prahy," říká žena, která si nyní přivydělává prodejem časopisu Nový prostor. Stanoviště má právě v Praze na Strossmayerově náměstí. Lidi jsou většinou milí, někdy si s nimi jen povídám, někdy si koupí časopis, ale jsou i takoví, kteří mě osočí proč Prostor prodávám, když nejsem bezdomovec. Prý že nesmrdím," argumentují. Já se snažím, aby se člověk vykoupal a chodil čistý, aby normálně zapadl mezi lidi. Oblečení občas najdeme u popelnic, i vyžehlené a poskládané v igelitkách, nebo mi ho lidi darují. Někdy to ale nemám kde vyprat, a tak ho musím vyhodit."
Na ulici se může dostat každý
Na ulici potkáte lidi se základním vzděláním, ale i s vysokoškolským diplomem, sotva dospělé jedince i starce.
"Neexistuje typický bezdomovec," podotýká Pavel Ondrák z Armády spásy, která se o bezdomovce stará. Na ulici se může dostat prakticky kdokoli, ale zejména jde o lidi propuštěné z výkonu trestu, lidi s postižením, psychicky labilní jedince nebo osoby vyrůstající ve špatných rodinných poměrech.
Nejhorší práce je podle sociálních pracovníků s těmi lidmi, kteří nemají zájem o pomoc a skrývají se. Jsou nejméně motivovaní ke změně. Často se skrývají před zákonem nebo před věřiteli, kterým dluží peníze. "Ani výdělek za práci pro ně není dostatečnou motivací. O většinu peněz totiž přijdou kvůli splácení," řekl Ondrák.
Mnohdy se bezdomovcem člověk stane ani ne vlastní vinou. A cesta zpátky je hodně těžká. Je jen málo těch, kteří to dokážou," podotkl Jan Oulík, mluvčí České katolické charity.
To je případ sedmapadesátiletého Vladimíra Holého, který často vysedává na lavičce v parku u hlavního nádraží. Vyučený elektrotechnik, který po revoluci neúspěšně podnikal v obchodě, přišel o práci, když si komplikovaně zlomil nohu. Z částečného invalidního důchodu nedokázal platit nájem a alimenty na dvě děti, a tak přišel o byt.
Dnes většinou přespává po ubytovnách, ale když dojdou peníze, musí na ulici. "V zimě přespávám i ve vozovně pod tramvajemi. Na ubytovnách charity můžete být jen omezenou denní dobu, a navíc se tam strašně krade. Chlapi chodili se svými penězi i do sprchy," říká muž.
Holý je jedním z těch, které bezdomovci označují za šťastlivce. Protože má občanský průkaz, může si vybírat důchod a sociální podporu. Většina lidí bez domova však takovou "výsadu" nemá. "K sociální podpoře potřebujete doklady, k dokladům trvalé bydliště. Jakmile o ně přijdete, dostanete se do bludného kruhu," vysvětluje Oulík.
obr-bezdomovec v Paříži

V Olomouci přibývá mladých bezdomovců

"Těch starších tady už moc není. Na ulici často končí děti, které nemají dokončené vzdělání a postrádají pracovní návyky," říká Dušan Pořízka, sociální a terénní pracovník Denního centra olomoucké Charity.
"U těch starších je to jinak, za socialismu museli chodit do práce, a tak měli jinou výchozí pozici."

Proč přibývá mladých lidí, kteří žijí na ulici?

Většina je z Olomouce nebo z regionu, ale přibývá hodně Slováků - původně přijeli za prací, ale nějak jim to nevyšlo. Pracují leckdy načerno, nejsou zaplaceni, končí na nádraží, kde je okradou. Jsou bez dokladů, na Slovensko se třeba ani vrátit nechtějí, protože tam to také není jednoduché. My jim můžeme poskytnout jen polévku a ošacení.

Je těžké s nimi pracovat?

Někdo chce přijmout pomoc, někdo ne. Terénní služba je hlavně o důvěře, která se musí budovat. S těmi novými se kontakt navazuje trochu složitěji. Například jsme nedávno otevřeli ordinaci, ale lidé tam musejí chtít chodit. Spousta bezdomovců o pomoc nestojí - nechtějí se podřizovat nebo mají psychické bloky. Ty důvody jsou různé.

Nedávno dostal pražský bezdomovec přístřeší i práci od magistrátu za záchranu malého dítěte. Psychicky to však nezvládl. Proč?

Člověk, který žije deset let na ulici, si zcela odvykne na to, že chodí pravidelně spát, ráno vstává a jde do práce. Ztratili návyky. V případě pražského bezdomovce to bylo naprosto kontraproduktivní. Nemůžete ty lidi do něčeho nutit a říkat: My vás zachráníme.

Je to tak, že už leckdy ani nemají vůli se z toho dostat?

Bezdomovectví není o penězích, je to hlavně o psychice lidí a vůli. Ti starší většinou pobírají nějaký důchod a v podstatě každý z nich může dosáhnout na sociální dávku. Jenže spousta z nich je zlomená, jsou v zajetí závislostí. Alkohol a drogy člověka rozklíží tak, že už se nezvedne.

Alkohol je asi častý problém…

Pro tyhle lidi není problém sehnat levný alkohol - nabízejí je supermarkety. Tihle lidé se postaví na roh a za pár minut si na víno vyškemrají. Společnost jim vlastně nahrává.

Jak je to se ženami. Přibývá jich?

Ano. Máme jich tady okolo patnácti až dvaceti procent.

Lze problém bezdomovectví řešit?

To není otázka pro nás. My jen hasíme problém. Ale začíná to někde jinde - v rodině. Rozklad hodnot. Jen minimum z našich klientů poznalo normální rodinný život, pocházejí často z rozvrácených rodin alkoholiků a kriminálníků. Pokud se tohle nezlepší, tak nebude lepší ani situace bezdomovectví. Vidět je to hodně právě u mladých. Problém bezdomovectví není věc, která by se netýkala zbytku společnosti a neměly by se předtím zavírat oči.
------------------------------------------------------------------------
Typy bezdomovectví

Zjevné

Mezi zjevné bezdomovce řadíme osoby, které okázale žijí mimo standardní hranice sociálních norem a návyků, jsou to "lidé z nádraží a parků".

Skryté

Mezi skryté bezdomovce řadíme lidi, kteří jako bezdomovci žijí, ale nejsme schopni to rozlišit "na první pohled", to je valná většina lidí bez domova.

Potenciální

Potenciální bezdomovci, jsou lidé, kterým bezdomovectví hrozí.(takže i mně=D)

A teď něco na odlehčenou...aneb i takhle to někdy může dopadnout=D
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.